O egzaminach
Informacje ogólne
Egzamin eksternistyczny z zakresu 4-letniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych przeprowadza się dla osób dorosłych, które decydują się na samodzielne przygotowanie do egzaminów umożliwiających ukończenie liceum ogólnokształcącego. Ukończenie liceum ogólnokształcącego w trybie eksternistycznym umożliwia przystąpienie do egzaminu maturalnego.
Do egzaminu mogą przystąpić osoby pełnoletnie posiadające świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej lub gimnazjum.
Egzamin przeprowadzany jest w formie pisemnej i obejmuje następujące przedmioty:
- język polski
- język obcy nowożytny (do wyboru: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski)
- historia
- wiedza o społeczeństwie (Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 26 sierpnia 2024 r. z od sesji jesiennej w 2024 r. nie będzie przeprowadzany).
- biologia
- geografia
- chemia
- fizyka
- matematyka
- informatyka
- podstawy przedsiębiorczości.
(Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 26 sierpnia 2024 r. z osoby dopuszczone do egzaminów eksternistycznych przed wejściem w życie wspomnianego rozporządzenia, które zdały egzamin eksternistyczny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych podstawy przedsiębiorczości, nie przystępują do egzaminu eksternistycznego z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych biznes i zarządzanie).
Z egzaminu z każdego przedmiotu należy uzyskać co najmniej 30% punktów, aby ukończyć eksternistycznie liceum ogólnokształcące.
Liczbę punktów uzyskanych na egzaminie eksternistycznym przelicza się na stopnie szkolne w następujący sposób:
- od 93% do 100% pkt – celujący (6)
- od 78% do 92% pkt – bardzo dobry (5)
- od 62% do 77% pkt – dobry (4)
- od 46% do 61% pkt – dostateczny (3)
- od 30% do 45% pkt – dopuszczający (2)
- poniżej 30% pkt – niedostateczny (1)
Świadectwo ukończenia eksternistycznie liceum ogólnokształcącego wydaje okręgowa komisja egzaminacyjna.
Organizacja egzaminu
Sesje egzaminów eksternistycznych organizowane są dwa razy w roku:
- sesja jesienna od 1 do 31 października
- sesja zimowa od 1 do ostatniego dnia lutego.
Harmonogram egzaminów ogłasza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na stronie internetowej CKE nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem sesji.
Przystąpienie do egzaminu
Osoba, która ubiega się o przystąpienie do egzaminów eksternistycznych z zakresu liceum ogólnokształcącego, składa do okręgowej komisji egzaminacyjnej wniosek o dopuszczenie do egzaminów
- do końca lipca na sesję jesienną,
- do końca listopada na sesję zimową.
Do wniosku dołącza świadectwo ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej lub gimnazjum.
Okręgowa komisja egzaminacyjna podejmuje rozstrzygnięcie w sprawie dopuszczenia do egzaminu eksternistycznego osoby, która złożyła wniosek. Osoba ta zostaje pisemnie poinformowana przez dyrektora OKE o wynikach postępowania kwalifikacyjnego w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. W przypadku zakwalifikowania osoby do zdawania egzaminów, dyrektor OKE informuje ją o konieczności złożenia deklaracji oraz dowodu wniesienia opłaty za zadeklarowane egzaminy lub wniosku o zwolnienie z opłaty.
Dopuszczenie do egzaminów eksternistycznych ważne jest trzy lata (sześć kolejnych sesji egzaminacyjnych).
Opłaty i deklaracje wyboru przedmiotów
Osoba, która została dopuszczona do egzaminu składa dyrektorowi OKE
do końca sierpnia (na sesję jesienną) i do końca grudnia (na sesję zimową):
- deklarację zawierającą wykaz zajęć edukacyjnych, z których w danej sesji egzaminacyjnej zamierza zdawać egzaminy
- dowód wniesienia opłaty za egzaminy z zakresu zajęć edukacyjnych, z których zamierza zdawać egzaminy w danej sesji egzaminacyjnej, albo udokumentowany wniosek o zwolnienie z opłat.
Informacja Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie o wysokości opłaty w danej sesji egzaminacyjnej znajduje się w zakładce Opłaty. Niewniesienie opłaty za egzamin eksternistyczny w terminie, skutkuje brakiem możliwości przystąpienia do tego egzaminu.
Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może zwolnić z całości lub części opłaty za egzaminy eksternistyczne ze wszystkich lub niektórych zajęć edukacyjnych osobę o niskich dochodach. Osoba ubiegająca się o zwolnienie z opłaty dołącza do wniosku o zwolnienie dokumenty potwierdzające wysokość dochodów wszystkich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Dokumenty te składa się odrębnie na każdą sesję egzaminacyjną.
Zadania na egzaminie eksternistycznym
Wiadomości i umiejętności sprawdzane zadaniami egzaminacyjnymi są zgodne z wymaganiami zapisanymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych.
Zdający rozwiązuje arkusz egzaminacyjny zawierający zadania różnego typu:
- zamknięte (wielokrotnego wyboru, typu prawda – fałsz, na dobieranie)
- otwarte (zadania z luką, krótkiej odpowiedzi, zadania rozszerzonej odpowiedzi).
W arkuszu znajdują się zadania egzaminacyjne oraz miejsce na ich rozwiązanie. Przy każdym zadaniu zamieszczona jest informacja o maksymalnej liczbie punktów, którą można otrzymać za poprawne rozwiązanie zadania.
Na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego zawarta jest instrukcja, którą należy przeczytać i podczas egzaminu stosować się do jej zaleceń. Arkusze kodowane są zgodnie z instrukcją.
Uprawnienia zdających ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Zdający ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym osoby: niewidome, słabowidzące, niesłyszące, słabosłyszące, z niepełnosprawnością ruchową, z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, chore lub niepełnosprawne czasowo, w tym czasowo niesprawne ruchowo mogą mieć dostosowane warunki i formę egzaminu do ich potrzeb edukacyjnych.
Szczegółowe sposoby dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminów eksternistycznych wymienione są w komunikacie dyrektora CKE. Osoba ubiegająca się o dostosowanie warunków i formy egzaminu do rodzaju niepełnosprawności, składa do okręgowej komisji egzaminacyjnej zaświadczenie lekarskie potwierdzające występowanie dysfunkcji.
Skąd czerpać wiedzę o egzaminie?
Szczegółowe informacje o egzaminie eksternistycznym z zakresu 4-letniego liceum ogólnokształcącego znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.gov.pl. Na tej stronie zamieszczone są także informatory o egzaminach oraz inne przydatne materiały.
Wiele cennych informacji o egzaminie eksternistycznym z zakresu 4-letniego liceum ogólnokształcącego można znaleźć również na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie www.oke.waw.pl w zakładkach: