O egzaminie

Informacje ogólne

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń ma obowiązek do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń musi uzyskać, a zatem tego egzaminu nie można nie zdać. Egzamin przeprowadzany jest w formie pisemnej.

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

  • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej,
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.

Egzamin obejmuje trzy przedmioty obowiązkowe:

  • język polski,
  • matematykę,
  • język obcy nowożytny.

Ósmoklasiści mogą przystąpić do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może jednak wybrać język na egzamin tylko spośród tych języków, które nauczane są w jego szkole jako przedmioty realizowane w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Uczeń szkoły podstawowej, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty, ale nie uzyskał świadectwa ukończenia szkoły, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystępuje w roku szkolnym, w którym powtarza tę klasę, do egzaminu ósmoklasisty.

 

Organizacja egzaminu

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogą przystąpić do egzaminu w terminie głównym, przystępują do egzaminu w terminie dodatkowym (w czerwcu).

Egzamin ósmoklasisty jest organizowany przez trzy kolejne dni:

  1. dzień – egzamin z języka polskiego (standardowy czas: 120 minut)
  2. dzień – egzamin z matematyki (standardowy czas: 100 minut)
  3. dzień – egzamin z języka obcego nowożytnego (standardowy czas: 90 minut).

 

Zadania na egzaminie ósmoklasisty

W arkuszach ósmoklasisty znajdują się zadania:

  • zamknięte (takie, w których uczeń zaznacza jedną odpowiedź spośród kilku podanych),
  • otwarte (takie, w których uczeń samodzielnie redaguje odpowiedź).

Sprawdzane zadaniami egzaminacyjnymi wiadomości i umiejętności uczniowskie są  zgodne z wymaganiami zapisanymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych.

 

Uprawnienia laureatów i finalistów olimpiad oraz laureatów konkursów

Laureat i finalista olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego, wymienionych w Komunikacie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty lub egzaminem maturalnym oraz konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych w danym roku szkolnym, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu, a na zaświadczeniu o wynikach egzaminu wpisuje się im wynik maksymalny.

 

Uprawnienia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, uczniowie niedostosowani społecznie lub zagrożeni niedostosowaniem społecznym, cudzoziemcy o raz uczniowie – obywatele Ukrainy mogą mieć dostosowane warunki i formę egzaminu do ich potrzeb edukacyjnych. Sposoby dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty dla danego ucznia, wybrane spośród wymienionych w komunikacie Dyrektora Centralnej Komisji Edukacyjnej o dostosowaniach w danym roku szkolnym, wskazuje rada pedagogiczna szkoły.

 

Skąd czerpać wiedzę o egzaminie?

Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.gov.pl. Na tej stronie zamieszczone są także arkusze egzaminacyjne z minionych lat oraz inne przydatne materiały.

Wiele cennych informacji o egzaminie ósmoklasisty można znaleźć również na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie www.oke.waw.pl w zakładkach: